Óriási összegért bocsátják árverésre Napóleon könyvét
A pergamenre nyomtatott példány az egyetlen, amely magántulajdonban van. A császárság bukása óta ugyanazon család birtokában maradt.
Csitul a helyzet Franciaországban, de komoly változtatásokra lesz szükség a rendőrség működésében.
„Hogy Franciaország rendfenntartó szervei gyakran látványosan képtelenek ellátni legalapvetőbb feladataikat, nyilvánvalóan nem újdonság. Legközelebbi példa lehet erre a Mérce által is megírt eset a 2022-es BL-döntő alatt Párizsban, ahol a meccsre (hol jeggyel, hol anélkül) bejutni próbáló Liverpool-szurkolókra támadt rá a rendőrség egészen abszurd brutalitással. De még mindig nem kell a történelem mélységeibe merülnünk ahhoz, hogy további elképesztő példákat találjunk: 2005-ben két fiatalember vesztette életét rendőrök elől való menekülés közben, 2014-ben egy víztározó ellen tiltakozó környezetvédők közé rendőrök által hajított gránát végzett egy 21 éves fiatallal, de említhetnénk még a »sárgamellényesek« tüntetésein, vagy az idei, »nyugdíjreform« elleni demonstrációkon alkalmazott, minden mértéken túli rendőri erőszakot is. A sort napestig lehetne folytatni az igazoltatások során rendőrök által elkövetett súlyos bántalmazások, vagy konkrét szexuális erőszak eseteivel.
Ezek mind-mind szomorú példái annak, hogy Franciaország hatóságainak súlyos hiányosságai vannak az emberi jogok tiszteletben tartása terén. És ezt nem csak itt állítjuk, ezt állítja az Amnesty International-től az Európa Tanácsig számos emberi jogi megfigyelő, és maga a franciaországi társadalom is: a hazai rendőrségbe vetett bizalom még az EU-s átlagot sem éri el.”
Nyitókép: Guillaume Pinon / Hans Lucas / AFP
***